Zrná: rôzne spôsoby sušenia - ako sušiť obilie doma

Mnohí ľudia pestujú na svojich pozemkoch rôzne plodiny, napríklad pšenicu, raž a jačmeň. Výsledné zrná sa potom klíčia a zjedia. Objemy úrody sú, samozrejme, ďaleko od výroby, ale výrobky, ktoré sa pestujú nezávisle, by mali byť tiež schopné zvládnuť správne. Aby bolo možné zrno dlhodobo skladovať, je potrebné ho dôkladne vysušiť. Ako sušiť obilie doma, poďme hovoriť v tomto článku.

Zloženie: zrno Čas do záložky: Leto, jeseň

Sušenie je hlavnou technologickou operáciou, ktorá dlhodobo prispieva k skladovaniu obilia a semien.

Vo výrobnom meradle sa zrno suší pomocou špeciálnych sušičiek obilia dvoma hlavnými spôsobmi:

  • bez umelého zásobovania teplom;
  • pomocou prídavných zdrojov tepla, pričom sa kvapalina premení na parný stav.

Obsah

  • 1Ako sušiť obilie doma
    • 1.1Vo vzduchu
    • 1.2V blízkosti ohrievača
    • 1,3V elektrickej sušičke
  • 2Ako skladovať obilie

Ako sušiť obilie doma

Vo vzduchu

Malé objemy obilia zozbieraného doma možno sušiť na starom starom mieste - vo vzduchu. Na to sa uši kukurice odrežú vo vzdialenosti niekoľkých centimetrov od zeme a uložia sa do malých snopov. V rámci akcieslnečné teplo, zrná v ušiach konečne dozrievajú a mierne schnú. Zrná v snopách nezaniknú ani po daždi, pretože táto forma skladovania poskytuje dobré vetranie vzduchu.

Po týždni sa zrno môže vytrhnúť z uší a poslať na konečné sušenie. Sušenie zrna by malo byť pod baldachýnom, na suchom vetranom mieste, rozptýlené v malej vrstve na plátne alebo inej hustej tkanine.

Aby surovina nevyzrela, je potrebné ju miešať každý deň. Ak je objem zrna dostatočný, potom na to môžete použiť rýľ.

V blízkosti ohrievača

Táto metóda je vhodná na zber semien neskorých plodín, ak poveternostné podmienky neumožňujú vyschnutie semien.

Nalejte zrno s vrstvou najviac 2 cm na siete alebo palety. Mriežky je možné vyrobiť nezávisle, pričom na drevenom ráme vytiahli mriežku proti komárom.

V blízkosti radiátora vykurovania alebo elektrického ohrievača umiestnite stoličku, na ktorej je vystavená kapacita s obilím. Pre lepšiu cirkuláciu vzduchu môžete navyše použiť ventilátor.

Mriežku s obilím je možné inštalovať aj nad sporákom. Pri varení pomôže teplý vzduch odpariť vlhkosť zo zŕn.

V elektrickej sušičke

Moderné sušičky na zeleninu a ovocie sa tiež môžu vysporiadať s úlohou sušenia obilia. Za týmto účelom sa semená umiestnia do obyčajnej vrstvy na stojanoch a sušia sa až do pripravenosti pri teplote 40 ° C. Aby bolo zrno rovnomerne suchéPodnosy by sa mali vymieňať približne každých 1,5 hodiny a miešať.

Skladovanie obilia

Sklad musí byť suchý a chladný.Malé množstvo vysušeného produktu sa skladuje v plátených vreckách alebo sklenených nádobách s pevne priskrutkovaným vekom.

Keďže obilie sa nebojí chladného počasia, veľké objemy obilia sa skladujú v drevených debnách umiestnených v nevykurovaných miestnostiach (napríklad v skriniach).Top boxy uzavreté kovové alebo drevené veko.Tento spôsob skladovania poskytuje dobrú cirkuláciu vzduchu a ochranu pred hlodavcami.

Suché zrno možno vyklíčiť a potom použiť na kulinárske účely.Prečítajte si viac o tom, ako ľahko klíčiť pšenicu, povedzte video z kanála "Rodina Brovchenko"