Úroda praslička: pravidlá pre zber a sušenie - ako sušiť prasličky doma

Přeslička je vytrvalá bylina, ktorá sa dlhodobo používa na lekárske účely a na varenie. Latinský názov tejto rastliny, Equiseti herba, sa prekladá ako „konský chvost“. A vlastne vzhľad prasličky sa podobá chvostu koňa. Liečivé suroviny tejto byliny možno zakúpiť v akejkoľvek lekárni, ale ak chcete samostatne pripraviť liečivé suroviny, tento článok vám dá veľa užitočných informácií o pravidlách zberu a sušenia tejto rastliny doma.

Zloženie: praslička Čas do záložky: Leto

Použitie prasličky je určené vitamínmi a aminokyselinami, ktoré ju tvoria. V medicíne sa praslička používa na liečbu rôznych poranení kože: rán, prasklín a vredov. Tiež odvar z prasličky pomáhajú pri liečbe lupín a krehkých nechtových platní.

Obsah

  • 1Pozor
  • 2Ako a kde zbierať prasličky
  • 3Prasa sušená doma
  • 4Ako skladovať suchú trávu

Pozor

Pri samonosných liećivých surovinách by sa malo zohíadnii skutoćnosi, że zo vśetkých odrôd prasnice majú len horspolaty liečivé vlastnosti a ostatné druhy (praslička, les, lúka a rieka) sú veími jedovaté.

Zjavný rozdiel liečivej rastliny je v mieste výhonkov. Tvrdé vetvičky by mali byť umiestnené presne.up. Ak padajú dole alebo horizontálne, je to toxický zástupca tohto druhu.

Ak existuje dokonca najmenšie podozrenie, že pred vami nie je žiadna poľná praslička, je lepšie upustiť od prípravy pochybnej rastliny.

Pozri video Alexandra Spitsyna o júnovom zbere prasličky

Ako a kde zbierať prasličky

Praslička rastie na kyslých pôdach v lesoch, pozdĺž riek, susediacich s krovinami. Tráva tvorí húštiny, čo je veľmi výhodné pre jej hromadný zber.

Pri výbere miesta zhromažďovania by ste sa mali zamerať na jeho environmentálnu prijateľnosť. Preslička veľmi rýchlo absorbuje všetky toxické látky zo vzduchu, takže zber surovín v blízkosti ciest a priemyselných zariadení nie je povolený.

Je potrebné zbierať rastliny len v suchom slnečnom počasí, najlepšie po obede, aby sa tráva mohla úplne vysušiť od rannej rosy. Doba zberu trvá od polovice júna do augusta, pretože tráva rastie na 25 - 30 centimetrov.

Vo vzdialenosti 7 až 10 centimetrov od zeme sa urobí rez prasličky.

Sergej Appolonov vo svojom videu rozpráva o všetkých komplikáciách zberu prasličky

Sušenie prasličky doma

Pred sušením sa suroviny triedia a odstraňujú zažltnuté výhonky. Je prísne zakázané umývať trávu, pretože mokré rastliny nie sú suché a vo väčšine prípadov hnije.

Prachu presušte prirodzeným spôsobom alebo pomocou moderných sušičiek na zeleninu a ovocie. Prvá možnosťZahŕňa sušenie surovín v tmavom, dobre vetranom priestore. Ideálna izba - podkrovie.

Aby sa zabránilo tomu, že sa tráva začne hniť, musí sa často miešať. V prvých troch dňoch by sa mal vykonávať aspoň trikrát denne. V nasledujúcich dňoch stačí len jedno vytrhnutie. Doba schnutia na vzduchu je 7 až 10 dní.

Ak sa praslička suší v elektrickej sušičke, teplota ohrevu by mala byť nastavená na maximálne 45 stupňov. Vyššie hodnoty prispejú k zničeniu živín. Sušenie pomocou umelého ohrevu trvá 6 až 10 hodín.

Sušené suroviny vysokej kvality majú sivasto-zelenú farbu a kyslú chuť. Stonky sa ľahko lámu, ale pri stlačení nie sú rozdrvené na prášok.

Pozrite si video z kanála „Blooming garden!“ - Horsetail. Prínosy pre zdravie!

Ako skladovať suchú trávu

Sušená praslička sa skladuje v lepenkových škatuliach alebo papierových vreciach alebo hrubej plátnovej tkanine. Skladovanie by malo byť suché a tmavé.

Skladovateľnosť suchých liečivých surovín je 4 roky, ale aby sa z výrobku získalo maximum užitočných látok, mali by sa každoročne aktualizovať zásoby prasličky.