Trávnik bodkovaný: ako správne zbierať a vysušovať ľubovník bodkovaný doma

Hypericum perforatum (Herba Hyperici) sa tiež nazýva „bylina z 99 chorôb“. Táto rastlina dostala takúto prezývku kvôli jej liečivým vlastnostiam, ktoré majú priaznivý vplyv na celé telo. Hypericum je možné pripraviť nezávisle. Ak to chcete urobiť, stačí poznať niekoľko jednoduchých pravidiel pre zber tejto rastliny a jemnosti jej sušenia doma.

Zloženie: Trávnik bodkovaný Čas na záložku: Leto

Obsah

 • 1Pravidlá zberu ľubovníka bodkovaného
 • 2Ako sušiť ľubovník bodkovaný
  • 2.1Sušenie na čerstvom vzduchu
  • 2.2Sušenie v elektrickej sušičke
 • 3Ako skladovať sušenú bylinu ľubovník bodkovaný

Pravidlá zberu ľubovníka bodkovaného

Ľubovník bodkovaný je jedinečná rastlina, ktorá dokáže tónovať celé telo a nútiť imunitný systém k aktívnej práci. V tomto prípade majú všetky časti rastliny liečivé vlastnosti: stonky, kvety a listy. Aby ste dosiahli maximálny terapeutický účinok, musíte ich vziať spolu. Z toho istého dôvodu sa tráva zberá s celými vetvičkami a pred konzumáciou sa rozdrví.

Hypericum rastie takmer všade, na lúkach a okrajoch lesov. Je možné stretnúť veľké húštiny Hypericum zriedka, zvyčajne je to malý prúžok kríkov. Na zber surovín je potrebné zvoliť miesta ďaleko od skládok, ciest a podnikov, pretože tráva je schopná absorbovať všetky škodlivé látky.

Ľubovník bodkovanýbol považovaný za čarovnú rastlinu, a tak bol zozbieraný v deň Ivana Kupalu, 7. júla, ktorý bol načasovaný na letný slnovrat. V tento deň, zhromaždil všetky "magické" trávy, čo naznačuje, že to bolo v tomto období, že príroda dosahuje svoj najvyšší vrchol.

Ak neberiete do úvahy presné dátumy, zber zdravotníckych surovín by sa mal vykonávať od polovice júna do augusta. Hlavnou podmienkou pre rastlinu aktívne kvitnúť.

Je prísne zakázané poškodzovať korene a rezať suroviny len z jedného závodu. Porušenie tohto pravidla, môžete zničiť húštiny Hypericum v tejto oblasti.

Na zhrnutie:

 • Ľubovník bodkovaný by sa mal zbierať v ekologicky čistej oblasti;
 • najlepší čas zberu je jún - august;
 • je potrebné odrezať vetvičky rastlín s kvetmi a nesvetlenými púčikmi, nie dlhšie ako 35 cm;
 • tráva musí byť zberaná z rôznych rastlín;
 • je potrebné začať sušenie ihneď po zbere surovín.

Pozrite si video z kanálu „Fazenda“ o prospešných vlastnostiach a používaní Hypericum perforatum (obyčajných) na terapeutické účely

Ako vysušiť ľubovník bodkovaný

Sušenie na čerstvom vzduchu

\ t

Sušenie ľubovníka bodkovaného sa najlepšie vykonáva prirodzeným spôsobom, bez použitia tepelných zariadení.

Tráva je zložená do malých zväzkov. Zväzky sú upevnené lanom a zavesené v kvetoch v tmavých vetraných priestoroch. Ideálne pre tento typ loftov a prístreškov. Hlavná vec, ktorá nespadla do trávypriame slnečné svetlo. Slnečné svetlo zničí väčšinu liečivých vlastností Hypericum, a zozbieraná tráva zostane pre vás len chutný nápoj, ktorý neprináša žiadne výhody pre telo.

Iný spôsob sušenia je rozložený, na papieri. K tomu, na prázdne listy pergamenu ležal ľubovník bodkovaný v jednej vrstve. Pravidelne vetvičky ted a otočiť. V žiadnom prípade by sa staré noviny nemali používať ako substrát na trávu, pretože jedovatá tlačiarenská farba sa vstrebáva do zdravotníckych surovín.

Sušenie ľubovníka bodkovaného je možné v sieťových vreckách. Zozbieraná tráva položená v malých porciách v mriežke, a zavesiť na tmavom suchom mieste. Je dôležité, aby sušiareň bola odolná voči poveternostným vplyvom a dobre vetraná.

Čas schnutia prirodzeným spôsobom trvá približne 14 až 20 dní. Ak je počasie suché a horúce, trávu možno sušiť 7 - 10 dní.

Pozri video z Evgeny Rajewski - Liečivé byliny: zber a opis a sušenie. Linden, tutsan, immortelle

Sušenie v elektrickej sušičke

Je tiež možné sušiť trávu v elektrickej sušičke na zeleninu a ovocie. Hypericum sa rovnomerne rozprestiera na grile. Teplota jednotky je nastavená na 35 - 40 stupňov, nie vyššia. Ak vaša sušička nemá termostat a štandardná prevádzková teplota zariadenia presahuje vyššie uvedené hodnoty, potom by sa táto metóda mala zlikvidovať.

Ako skladovať sušenú bylinu ľubovník bodkovaný

Dobre vysušený Hypericumkrehkosť a krehkosť.

Zväzky sušenej trávy môžu byť úplne zabalené do bavlnených tašiek a zviazané lanom. Ľubovník bodkovaný môže byť tiež skladovaný v rozdrvenej forme. Na tento účel sa tráva rozdrví na malé kúsky a umiestni do sklenených nádob alebo plastových nádob.

Je veľmi dôležité držať ľubovník bodkovaný v tme. Na to sa hodí kuchynská skriňa s dverami. Za všetkých skladovacích podmienok si výrobok môže uchovávať všetky liečivé vlastnosti po dobu 3 rokov.