Sušený tymián: metódy zberu doma - ako sušiť tymián na zimu

Tymián, tiež známy ako tymián, je trvalý ker, ktorý je v zalesnených oblastiach pomerne bežný. Ďalší názov tejto rastliny je tymián. Listy a kvety sú široko používané, a to ako v tradičnej medicíne, tak na kulinárske účely. Sušené suroviny je možné zakúpiť v lekárni kedykoľvek počas roka, ale zásoby, ktoré si vyrobíte doma, budú oveľa výhodnejšie. Hlavná vec je pri sušení tymiánu dodržiavať niektoré pravidlá jeho prípravy.

Zloženie: tymián Čas na záložku: Leto

Obsah

  • 1Ako a kedy zbierať tymián
  • 2Spôsoby vysychania tymiánu
    • 2.1Vo vzduchu
    • 2.2V elektrickej sušičke
    • 2.3V peci
  • 3Ako určiť pripravenosť
  • 4Ako uchovávať suchý tymián

Ako a kedy zbierať tymián

Mnohí ľudia pestujú tymián nezávisle na svojej záhrade, ale ani to nie je ťažké. Na svahoch a hranách, na stepných lúkach a na skalách sa nachádzajú húštiny kríkov. Tymián väčšinou uprednostňuje suché kamenisté alebo piesčité pôdy.

Zber tohto zariadenia sa začína od mája do augusta. V tomto prípade je vhodná len horná nadzemná časť zariadenia. Tenké mladé mladé vetvy s malými listami a kvetmi sú rezané nožom alebo ostrými nožnicami, pričom v určitej vzdialenosti od zeme zostávajú len hrubé výhonky. Udržať húštiny kríkovpre nasledujúce roky, musíte starostlivo zaobchádzať s koreňmi rastliny a nevyrezať všetky zelené hmoty z jedného kríka.

Na kulinárske účely sa tymián zberá pred kvitnutím v máji až júni. Rastliny, ktoré ešte nedali farbu, obsahujú najväčšie množstvo aromatických olejov, čo má pozitívny vplyv na chuť výrobku.

Poplatky za liečenie sa zbierajú v období masového kvitnutia kríkov. Od dávnych čias sa verilo, že tymián má niektoré magické vlastnosti, preto bol zbieraný v dňoch náboženských sviatkov, ako je Trojica a Nanebovzatie Panny Márie. To bolo veril, že v týchto dňoch tymián získava jedinečné liečivé vlastnosti.

Tymián musí byť pripravený v suchom slnečnom počasí. Najlepší čas na to je obdobie od 9 do 17 hodín, pretože rastliny v tomto čase úplne vyschli z rosy. Vlhkosť môže pokaziť nielen farbu sušených stopiek, ale aj predĺžiť dobu sušenia určitými prostriedkami.

Pozrite si video z kanála „Ekomesto“ - zber tymiánu alebo tymiánu a jeho prospešné vlastnosti

Metódy sušenia tymiánu

Vo vzduchu

vetvičky tymiánu sa sušia kvetmi a listami. Sú umiestnené na táckach alebo iných plochých nádobách. Najlepšie je položiť kus suroviny alebo kus hrubej látky pod surovinu. Miesto na sušenie musí byť tmavé, suché a prístupné, aby sa do neho mohol privádzať čerstvý vzduch. Priame slnečné svetlo dopadajúce na obrobok môže úplne zbaviť produkt živín.

Na ochranu surovín pred prachom a hmyzom sú palety na vrchole pokryté gázou. Táto tkanina je schopná dobre prejsť vzduchom, čo neumožňuje zakryť produkty.

Tráva musí byť niekoľkokrát denne otočená. Ak nie je čas na túto manipuláciu, potom môže byť suchý tymián pozastavený. K tomu vytvorte malé trámy a zaveste ich na suché a tmavé miesto.

Ďalší spôsob je sušenie v malých porciách v sieťových vreckách. Tieto tašky tiež musia visieť pozdĺž stien v suchej a tmavej miestnosti.

Čas schnutia prirodzeným spôsobom sa môže meniť od 3 do 5 dní. To priamo závisí od poveternostných podmienok.

Pozrite si video z kanála Green Pharmacy - Ako vyschnúť rastliny

V elektrickej sušiarni

Skúsení bylinkári neodporúčajú umelé urýchľovanie času schnutia tymiánu pomocou rôznych vykurovacích zariadení. To dokazujú tým, že éterické oleje, ktoré sa v závode odparujú s rýchlym sušením.

Ak nie je vhodné miesto na sušenie prirodzeným spôsobom a tráva potrebuje urýchlené sušenie, potom sa môžete uchýliť k používaniu elektrických sušičiek. Dôležitým pravidlom, ktoré musí byť dodržané, je, že teplota vykurovania zariadenia by nemala prekročiť 35 stupňov. Najlepšie je sušiť iba na horných roštoch zariadenia, napríklad na štvrtom alebo piatom z piatich dostupných.

Doba sušenia v elektrickej sušičke trvá približne 6 až 8 hodín.

Video z kanála Ezidri Master hovorí, ako sa má vyschnúťtymian a šalvia

V peci

Je prísne zakázané sušiť tymián v rúre, pretože nie je možné inštalovať a neustále monitorovať požadovanú teplotu sušenia, aj keď máte elektrickú rúru,

Ako určiť pripravenosť

Stonky úplne vysušeného výrobku sa stávajú pružnými a krehkými, aj keď majú menší vplyv.Listy sa stmavnú, vytvárajú šuštivý zvuk a ľahko sa oddelia od hlavného stonku.Kvety tiež mierne stmavnú a pri stlačení sa ľahko rozpadajú.

Ako skladovať suchý tymián

Pred uskladnením sa listy na čaj zbavia tvrdých stoniek a preosejú.Potom sa obrobok prenesie na sklenené alebo keramické nádoby s vrstvou nie väčšou ako 7 centimetrov.Tymián môže byť tiež uložený v plátených vreciach.

Čas použiteľnosti sušeného výrobku je 1 rok.Po stanovenom čase by sa mal aktualizovať zásoba tymiánu.