Sušené tekvicové semená: všetky spôsoby zberu - ako sušiť tekvicové semená doma

Tekvicové semená sú veľmi chutné a zdravé. Obsahujú veľké množstvo vápnika, čo priaznivo pôsobí na pokožku, zuby a nechty. Aj v zložení semien tejto zeleniny sú látky, ktoré vám umožnia vysporiadať sa s mužskými pohlavnými chorobami v ranom štádiu. Maximálna koncentrácia prospešných látok je obsiahnutá v surovom produkte, ale skladovanie takýchto semien nebude dlho fungovať, pretože sa rýchlo začnú hniť a poškodzovať. Najlepší spôsob, ako udržať semená na dlhú dobu, je vyschnúť.

Zloženie: tekvicové semená Čas do záložiek: Jeseň

Samozrejme, hotové suché semená sa dajú kúpiť v každom obchode, ale výrobok zozbieraný sám sebou prinesie telu oveľa väčší úžitok, pretože proces sušenia bude úplne kontrolovaný vami. V tomto článku budeme podrobne hovoriť o tom, ako sušiť tekvicové semená doma.

Obsah

 • 1Príprava semien na sušenie
 • 2Metódy sušenia tekvicových semien
  • 2.1Vo vzduchu
  • 2.2V peci
  • 2.3Na panvici
  • 2.4V elektrickej sušičke na zeleninu a ovocie
  • 2,5V mikrovlnnej rúre
  • 2.6V leteckom priemysle
 • 3Ako zistím, že semená sú suché?
 • 4Ako skladovať sušené tekvicové semená

Príprava semien na sušenie

Pri pestovaní semien nezáleží na odrode tekvice. Je možné použiť ako stolové, tak aj kŕmne triedy.

Rezaním tekvice na polovicu nájdete osivovú komoru. Semená sú usporiadané v halde, a nie cez celú buničinu, ako napríklad v melóne, takže ich zber nie je zložitý.

Potom sa semená musia umyť pod tečúcou vodou. Oni sú často zahalené viskóznymi vláknami, takže je potrebné umyť semená, kým sa stanú čisté a drsné na dotyk.

Aby sa semená vysušili pred nadmernou vlhkosťou, rozložia sa na papierové uteráky a nasiaknu vložkou. Najlepšie je ponechať ich v tejto forme niekoľko hodín a potom pokračovať priamo k sušeniu.

Pozrite si video z kanálu „AllrecipesRU“ - Ako odstrániť semená z tekvice a pripraviť ich na ďalšie sušenie

Metódy sušenia tekvicových semien

Vzduch

Na tento účel sa suroviny ukladajú v jednej vrstve na podnosy alebo ploché dosky pokryté čistým papierom. Novinové listy na sušenie nebudú fungovať, pretože tlačová farba je veľmi toxická.

Nádoba so semenami by mala byť umiestnená na suchom, teplom a dobre vetranom mieste. Na ochranu výrobku pred usádzaním prachu a hmyzu môžu byť palety pokryté tkaninou z gázy.

Prirodzené sušenie je dosť časovo náročné a trvá približne 15 až 20 dní.

V peci

Sušenie rúry trvá podstatne menej času. Okrem toho je možné túto jednotku sušiť dvoma spôsobmi:

 • Čisté semená sa rozprestierajú na plech na pečenie v jednej vrstve a umiestnia sa do skrine zohriatej na teplotu 60 - 80 stupňov. Aby nehoreli,obsah nádoby sa musí miešať každých 30 minút.Dvere sú pootvorené.Doba schnutia sa líši v závislosti od veľkosti osiva, ale priemerná hodnota je 1 - 1,5 hodiny.
 • Expresný spôsob sušenia v peci trvá len 20 minút.Semená slnečnice sú vystavené teplotám do 180 stupňov.

Pozrite si video z kanála Kulinárske správy a recepty - Semená tekvice v rúre

Na panvici

Sušenie tekvicových semien na panvicimaximálne 15 minút.Tento proces vyžaduje vašu stálu prítomnosť, pretože je potrebné neustále miešanie produktu.Sušenie semien by malo byť na strednom ohni.

V elektrickej sušičke na zeleninu a ovocie

Semená tekvice sa plnia obyčajnou vrstvou roštov.Nastavenie teploty je nastavené na 60 - 70 stupňov.Pre rovnomernosť sušenia sa palety pravidelne zamieňajú.Ak vám tento okamih chýba, semená na nižších úrovniach horia a vrch zostane surový.

V mikrovlnnej rúre

Na plochej doske pokrytej papierovou obrúskou rozotrite malú časť semien a odošlite ju do mikrovlnnej rúry.Semená vysychajú za 2 minúty pri maximálnom výkone jednotky.Ak tento čas nestačí, postup sa predĺži o ďalšiu 1 minútu.

Pozrite si video z kanála „Kuhmister“ - Ako rýchlo smažiť semená tekvice v mikrovlnnej rúre

V konvekčnej rúre

Sušenie v aerogrile trvá 30 až 40 minút.Fúkací výkon je nastavený namaximálna teplota vykurovania - 60 - 70 stupňov. Na zaistenie dobrého vetrania je kryt jednotky mierne pootvorený. Ak sa tak nestalo, vlhký vzduch nemá kam ísť a semená zostanú vlhké.

Ako zistím, že semená sú suché?

Správne vysušené semená sa stanú žltkastými, kôra sa stáva hustou s jasným kontúrom. Uistite sa, že je jasné, slnečnicové semienka jasný film. Farba jadra je tmavo zelená s belavými škvrnami. Ak je semeno hryzenie, potom by nemalo byť mokré alebo drvenie z vysychania.

Ako skladovať sušené tekvicové semená

Suché semená skladujte na tmavom a suchom mieste. Kontajnery na skladovanie môžu slúžiť ako plátené tašky alebo sklenené poháre s pevným vekom. Skladovateľnosť semien - 1 rok.