Solenie rýb doma.Koľko a ako nakladať ryby: typy a metódy solenia.

Ryby sú zdrojom cenných bielkovín, mnohých esenciálnych aminokyselín a vitamínov. To je jeden v každom ročnom období, a jeho univerzálne vlastnosti umožňujú variť, smažiť, piecť, nakladať a soľ výrobku. Toto solenie je jednou z hlavných metód spracovania rýb.

Keďže výrobok sa veľmi rýchlo zhoršuje, domáce solenie rýb by sa malo vykonávať v prvých hodinách po ulovení alebo kúpe čerstvých rýb v sklade. Soľ zabraňuje rastu baktérií a znehodnoteniu produktu a tiež akumuluje prebytočnú vlhkosť.

Ryby jesetera by sa nemali soliť doma, pretože si to vyžaduje špeciálne chladiace zariadenie. Zvyšok plemena ľahko a jednoducho môže nakladať doma bez špeciálnych nástrojov.

Hotové ryby sú rozdelené do 3 skupín alebo druhov podľa stupňa slanosti. Rozdelenie na druhy závisí od percentuálneho podielu soli v konečnom produkte:

- mierne nasolené (6-10%) - najčastejšie týmto spôsobom solené stavridy ostrobokej, sleď obyčajný a makrely. Pred použitím nevyžadujú namáčanie, pretože soľ v nich obsahuje optimálne množstvo;

- stredná slanosť (10-14%);

- vysoko solené alebo silné (viac ako 14%).

Pri posledných dvoch možnostiach solenia by sa mali ryby pred konzumáciou namočiť.

Niekoľko základných pravidiel na vykonávanie takéhoto postupu:

- teplota vody by mala byť 12-15 stupňov;

- množstvo času namáčania je priamo úmerné sumesoli v produkte;

- aby sa dosiahlo rovnomerné solenie, po 3 - 4 hodinách namáčania sa ryby musia na niekoľko hodín odstrániť z vody;

- v prípade sleďov, makrel a makrel stredne slanej môžete použiť „špeciálne“ roztoky na namáčanie. Môže to byť silný studený čaj alebo studené mlieko zriedené vodou;

- solené ryby sa dajú ľahko zmeniť na morené alebo korenisté. Na to stačí postriekať korením a potom zo zmesi korenia zalejeme studený vývar. Ak chcete, môžete pridať ocot, a potom odstrániť na 2-3 týždne v chladničke. Ideálna teplota nie je vyššia ako +2 stupne.

Čo je dôležité si uvedomiť: pri solení rýb sa pravidelne vypúšťa šťava (ide o zmes soli a kvapaliny pochádzajúcej z rýb), čo je skôr priaznivé prostredie pre rozvoj baktérií. Preto, pretože tvorba tejto tekutiny musí byť vypustená.

Existuje množstvo prírodných podmienok, na ktorých závisí správny spôsob solenia rýb. Pozrime sa na ne.

Existujú druhy rýb, ktoré postačujú na proces solenia, a potom sa môžu konzumovať, ide o sleď, losos, makrela a iné mastné druhy. A také ryby ako treska, kapor, ostriež a mnoho ďalších „chudých“ odrôd sa musia najprv variť.

Jatočne opracované telá s hmotnosťou do 500 gramov (ako napríklad v baranidlách, omuliach, sabrechách) nie sú vypitvané, ale celé solené. Ak sa majú soliť väčšie ryby (pleskáč, kapor, šváb, jaseň, lieň, rudd a iné), prechádza cez brucho od hlavy k chvostu aodstráňte obsah čreva, zatiaľ čo kaviár alebo mlieko je možné vyčistiť a vrátiť.

Pamätajte, že domáce solenie rýb sa vykonáva iba vtedy, ak sú jatočné telá čerstvé, bez viditeľného poškodenia, cudzieho zápachu a iných znakov znehodnotenia výrobku. Aby sa zabránilo otrave, ryby, ktoré nespĺňajú vyššie uvedené požiadavky, by sa mali zlikvidovať.

Viac informácií o:

- suché solenie rýb doma ;

- ako nakladať ryby v slanom náleve ;

- rýchle solenie rýb doma ;

- ako nakladať malé ryby doma ;

- ako nakladať ryby na taránke ;

môžete prejsť na príslušnú časť odkazom.

Metódy domáceho solenia rýb závisia od mnohých faktorov - sezóny, odrody rýb, ich množstva, potrebného stupňa slanosti, vašich chuťových preferencií atď. Nákup slaných rýb v obchode, je ťažké si byť istí, že počas prípravy boli splnené všetky potrebné požiadavky (ako ste si všimli, je ich veľa), pretože soľ a niektoré špeciálne triky dokážu dokonale skryť produkt „s tangom“. Pri domácom solení rýb si môžete byť istí, že jej použitie vám prinesie len pozitívne pocity.