Škoda a výhody pomarančov: obsah kalórií, zloženie a prospešné vlastnosti pomaranča.

Orange patrí k citrusovým stromom. Oranžové alebo „čínske jablko“, portugalskí navigátori priniesli do Európy a teraz pomaranče rastú všade tam, kde sú klimatické podmienky vhodné pre túto rastlinu. Tieto nádherné voňavé ovocie jedli ľudia a na lekárske účely ešte pred naším obdobím. Výhody pomarančov boli známe v staroveku.

Zloženie: Orange

Obsah

  • 1Výhody pomarančov
  • 2Škoda a kontraindikácie pomarančov.

Výhody pomarančov

100 gramov pomarančov obsahuje len 36 kcal. Tieto plody majú vo svojom zložení vitamíny: A, B1, B2, C, PP. Majú tiež stopové prvky: fosfor, draslík, horčík, sodík, vápnik a železo. Pomaranče sú vysoko cenené kvôli vysokému obsahu vitamínu C. Vo 150 gramoch týchto plodov je známych 80 mg kyseliny askorbovej. Toto množstvo vitamínu C je nevyhnutné pre osobu denne. Pomaranče majú priaznivý vplyv na trávenie potravy. Dokázali výhody pomarančov pre kardiovaskulárne, nervové a endokrinné systémy ľudí. Tieto plody prispievajú k hojeniu rán a abscesov. Upokojujú nervy a sú prospešné pre centrálny nervový systém. Jesť tieto plody zlepšuje zdravie a predlžuje život. Niet divu v Taliansku, kde obyvateľstvo spotrebuje veľa pomarančov, ľudia žijú veľmi dlho až 83 rokov.

Pomaranče majú veľa kyseliny listovej, ktorá sa považuje za hlavný ženský vitamín. totoKyselina zabraňuje malformáciám plodu a je preto veľmi užitočná pre tehotné ženy. Vitamín C, ktorý je obsiahnutý v pomarančoch, je veľmi užitočný počas tehotenstva. Ale skôr, ako budú veľké množstvá pomarančov, budúca mama by sa mala uistiť, že nie je alergická na citrusové plody.

Škoda a kontraindikácie pomarančov.

V niektorých prípadoch je konzumácia pomarančov kontraindikovaná. Neodporúča sa konzumovať tieto plody v prípade porúch a ochorení tráviaceho systému. Pre gastritídu s vysokou kyslosťou, žalúdočnými vredmi, črevnými poruchami sa tieto plody neodporúčajú. Mnohé pomaranče nemôžu byť konzumované počas diéty, sú sladké. Pomaranče sa neodporúčajú, z toho istého dôvodu sú diabetici. Okrem toho citrusové plody spôsobujú u niektorých ľudí alergickú reakciu. Ale všetky tieto kontraindikácie nie sú tak hrozné, ak používate pomaranče mierne, a nie jesť ich kilogramy a vziať do úvahy zvláštnosti vášho tela. Potom budú tieto krásne plody prospešné.

Foto: Juicy Orange