Kedy a ako správne zbierať a sušiť lipy na čaj: príprava lipového kvetu na zimu

Čo by mohlo byť lepšie ako šálka voňavkového limetkového čaju s medom na chladnom zimnom večeri. Lime čaj je tiež veľmi užitočný: pomáha pri nachladnutí, ochoreniach hrdla, zlepšuje trávenie. Lipovú farbu si môžete kúpiť v lekárni, ale je oveľa príjemnejšie ju pripraviť.

Zloženie: kvitnúce vápno Čas do záložky: Leto

Obsah

  • 1Ako zbierať lipy
  • 2Sušenie lipy
    • 2.1Vonku
    • 2.2V sušičke
  • 3Ako skladovať kvety z vápna

Ako správne zbierať lipy

Zber lipových kvetov by mal byť mimo rušných ciest, priemyselných podnikov, je lepšie ich zbierať v parku alebo v lese niekde mimo mesta. Ideálny čas na zber je prvá polovica dňa, keď rosa už vyschla. Ak vonku prší, potom je lepšie preniesť vápno na ďalší deň, keď bude počasie slnečné.

Kvety sú vhodné na prípravu, ktoré sú už napoly plné, a druhá polovica kvetov je v púčikoch. Ak sa kvety začali blednúť, potom ich zbierať príliš neskoro. Vyberte si limetkovú farbu bez škodcov, chorôb, poškodenia.

Ako suché lipy

Vonku

Rozotrite lipové kvety v ešte tenkej vrstve na čistý bavlnený plátno alebo biely papier. Vysušte na tmavom, dobre vetranom mieste, niekoľkokrát premiešajterovnomerné sušenie, 2-3 dni.

V sušičke

Aby sa proces sušenia zrýchlil, môžu sa sušenia sušiť v kvetenstve. Kvôli tomu položte kvety v tenkej vrstve na palety. Ak má sušička špeciálny režim na sušenie byliniek, vyberte ho podľa toho. Ak nie je takýto režim, potom nastavte teplotu na 40-45 stupňov a vysušte rastliny asi 7-8 hodín.

Video z užitočných tipov ukazuje, ako vysychať lipu

Hotové kvety sú krehké, žltkasté, takmer voňajúce.

Ako skladovať kvety z vápna

Sušené kvetenstvo by sa malo skladovať v papierových vreciach alebo vreciach vyrobených z prírodnej tkaniny na tmavom vetranom mieste.

Lípa si zachováva svoje užitočné vlastnosti tri roky.

Teraz môžete ľahko pripraviť kvitnúce vápno pre voňavý zdravý čaj. Samo-zostavené, prinesie viac príjemných emócií ako zakúpené.