Herbár listov - ako sušiť listy pre herbár

Jeseň nám vždy dáva veľa prírodného materiálu, ktorý stelesňuje najrôznejšie kreatívne nápady. Listy rôznych typov a farieb môžu byť základom pre vytvorenie herbára, panelu so sušenými kvetmi alebo rôznych obrazov. Ak chcete zachovať dary prírody v ich pôvodnej podobe, musíte byť schopní správne vysušiť listy. Ak budete postupovať podľa všetkých jemností tohto procesu, nestratia svoje jasné farby a tvar.

Zloženie: listy Čas na záložku: Leto, jeseň

Obsah

 • 1Ako zbierať listy na sušenie
 • 2Spôsoby sušenia listov pre herbár
  • 2.1Prirodzený spôsob sušenia
  • 2.2V knihe
  • 2.3Pod tlakom
  • 2.4S pomocou železa
 • 3Ako skladovať sušené listy

Ako zbierať listy na sušenie

Je možné zozbierať aj spadnuté lístie, aj lístie, ktoré ešte nedokončilo svoj rast. Pre tento užitočný ostrý nôž alebo nožnice. Zbierka je vyrobená na suchý slnečný deň, po tom, čo rosa odišla.

Zozbierané mokré listy po vysušení sa môžu prekryť hnedými škvrnami. Toto pravidlo sa nevzťahuje na zber machov a lišajníkov. Mali by sa zbierať po daždi.

Pri zbere padlých listov dbajte na nasledujúce body:

 • listy musia byť čerstvé, čerstvo spadnuté zo stromu;
 • list by mal byť rovný, neodkrútený od staroby;
 • Zrak musí byť čistá, bezpoškodenia a stopy hniloby;
 • stonky listov by mali byť čerstvé a neskrútené.

Po zbere je potrebné okamžite začať sušenie.

Metódy sušenia listov pre herbár

\ t

Prirodzený spôsob sušenia

Ak sa zozbierané listy použijú na výrobu vencov a iných remesiel, ktoré predpokladajú objemový pohľad na rastlinu, potom sa môžu sušiť na list papiera. Za týmto účelom sú listy rozložené v jednej vrstve pergamenu a ponechané na suchom tmavom mieste. Po niekoľkých dňoch sa listy začnú sušiť a stočiť, čím získajú ladné formy. Pri tomto spôsobe sušenia sa zmení farba lístia. Bude to matné a vyblednuté, ale táto situácia sa dá ľahko korigovať plechovkou lesklej farby.

V knihe

Sušiarne v knihe sú najjednoduchším a najznámejším spôsobom. Na tento účel sa listy vkladajú medzi stránky knihy, ktoré sa neprekrývajú. Kniha je zatvorená a na ňu je umiestnená záťaž. Na ochranu povrchu stránok pred vlhkosťou uvoľnenou listami, medzi nimi vložte ďalšie listy perforovaného papiera alebo papierových obrúskov.

Podľa tlače

Táto metóda sa považuje za profesionálnu, pretože zahŕňa použitie špeciálneho zariadenia - lisu na sušiarne. Použitie takéhoto zariadenia umožňuje zachovať štruktúru rastliny, jej tvar a štruktúru.

Lis na rastliny je pomerne drahý, preto na sušenie listov domapodmienok, môžete hľadať alternatívy. Vhodná je napríklad tlač z kníh a listov papiera. Rastliny sú rozložené v jednej vrstve na list pergamenu a pokryté vrchnou časťou iným listom. Na tieto účely môžete používať bežné staré noviny. Teraz je potrebné zaťažiť obrobok, napríklad knihy.

Na vyschnutie pri takomto tlaku budú rastliny 2 - 3 týždne.

S pomocou železa

Toto možno povedať, že ide o expresnú metódu. To vám umožní vysušiť listy v rekordnom čase, pri zachovaní ich prirodzenej farby.

Zozbierané listy sa ukladajú na papier a snažia sa umiestniť ich tak, aby sa navzájom nedotýkali. Vrchný kryt s inou vrstvou papiera a začať železo rastliny na priemerný výkon železa. Proces sušenia trvá len niekoľko minút. Je veľmi dôležité vypnúť funkciu parného kotla pred žehlením!

Nevýhodou tejto metódy je, že listy, sušené železom, sú tenké a krehké, čo im bráni ich dlhodobému skladovaniu.

Galina Bee vo svojom videu rozpráva o tom, ako okamžite vysušiť listy

Aby sa herbár udržal čo najdlhšie, listy môžu byť „zapečatené“ vo vosku. Pre túto metódu, okrem železa bude potrebovať viac voskového papiera. Aby nedošlo k poruche voskovej dosky, najprv vložte list obyčajného papiera. Potom na ňom rozprestieral voskovaný list a na ňom už rastliny, ktoré je potrebné vysušiť. Zhora sa zachová postupnosť vrstiev: voskový skladaný papier sa umiestni na listy a na ňom sa obyčajne zložia. Namiesto listov papieraMôžete použiť mäkkú handričku, ktorá tiež dobre vedie teplo.

Na žehlenie tohto „sendviča“ by mal byť maximálny výkon 3 - 5 minút. Ak chcete vosk prilepiť k závodu rovnomerne, musí byť dizajn obrátil, a žehliť z oboch strán. Potom, čo je voskový papier pevne prilepený k samotnému medu, môžete žehličku vypnúť. Cool listy papiera úhľadne rez pozdĺž obrysu rastliny, takže niekoľko milimetrov od okraja. Potom sa papier odstráni a vysušený list sa laminuje v tenkej vrstve vosku.

Marina Khvaleva vo svojom videu vám povie, ako správne pripraviť sušené kvety a vysušiť herbár rôznymi spôsobmi

Ako skladovať sušené listy

Sklad pre bylinné listy by mal byť tmavý a suchý. Nezáleží na teplote skladovania. Vzduch v bytoch v zimnom období je často príliš suchý, čo môže mať zlý vplyv na zozbieraný materiál, takže presklený balkón alebo lodžia môže byť výborným úložným priestorom.

Najlepšie skladovacie kontajnery sú priestranné kartónové krabice, ktoré nedovoľujú, aby sa polotovary zlomili a chránili pred slnečnými lúčmi.