Harmanček: pravidlá pre zber a sušenie doma

Lekáreň harmančeka má jedinečné liečivé vlastnosti. To môže zmierniť zápal, dezinfikovať, hojiť rany a zmierniť kŕče. Harmanček je široko používaný v medicíne, a to ako tradičné a folk. Ak chcete zachovať maximálne množstvo živín, musíte správne zozbierať suroviny a vysušiť. V tomto článku budeme hovoriť o všetkých zložitostiach tohto procesu.

Zloženie: harmančekové kvety Čas do záložky: Leto

Obsah

 • 1Pravidlá zberu sedmokrások
 • 2Ako sušiť harmanček
 • 3Ako skladovať suchý harmanček

Pravidlá zberu sedmokrások

Lekáreň harmančeka sa často zamieňa s obvyklým kvetom poľa, nazývaným aj obyčajný harmanček. Harmanček liek sa líši v štruktúre jeho bud. Ak je kvet rozrezaný na polovicu, bude mať vo vnútri dutinu. Aj lekáreň harmanček môže byť rozpoznaný krátkymi bielymi lístkami a konvexným jadrom. Listy rastliny sú silne odsadené a aróma má výrazný tón medu.

Herman Mashkov vo svojom videu podrobne povie, ako rozlíšiť sedmokrásku od lekárne

Základné pravidlá zberu liečivých surovín:

 • Keďže táto rastlina je veľmi bežná, je potrebné pre jej zber vybrať miesta šetrné k životnému prostrediu. Obzvlášť by sa malo vyhnúť miestam skladovania domového odpadu, ciest, železničných hustých a iných znečistených miest.
 • Najlepší časpre zber sedmokrásky - od polovice júna do augusta.
 • Zber rastlín by sa mal vykonávať v dopoludňajších hodinách bezprostredne po rose. Ak bola rosa príliš hojná, potom je lepšie zbierku odložiť.
 • Počasie v čase zberu by malo byť suché a slnečné.
 • Kvety sa strihajú ostrými nožnicami alebo nožom.
 • Harmančekové puky sú oddelené od stonky a nie sú odrezané z celej rastliny.
 • Od hlavy kvetu je ponechaná stopka dlhšia ako 3 cm.
 • Ak je potrebné pripraviť zelenú hmotu, napríklad na kúpele a obklady, rez sa vykoná vo vzdialenosti 30 cm od vrchu. Súčasne je potrebné odrezať vetvičky z rôznych kríkov, aby sa rastliny plne zotavili.

Dodržiavanie všetkých pravidiel pre zber harmančeka farmaceutického, môžete spoľahnúť na dobrú kvalitu liečivých surovín.

Ako sušiť harmanček

Sušenie rastliny ako harmančeka by malo prilákať maximálne množstvo vašej pozornosti. Kvalita lieku odvodeného z harmančeka bude závisieť od toho, ako dobre bude nasledovať proces dehydratácie.

Po zbere kvetov musíte začať sušenie čo najskôr.

Hlavným a najsprávnejším spôsobom uchovávania harmančeka v lekárni jeprirodzené sušenie na čerstvom vzduchu .

Výber miesta sušenia je veľmi dôležitý. Mala by byť tmavá, suchá a dobre vetraná. V žiadnom prípade nemôže vyschnúť rastliny na priamom slnečnom svetle. Jasné svetlo ničí všetky užitočné látky.

Kvety šírené na tkaninealebo mriežka. Vrstva surovín by nemala byť veľmi veľká. Ak sú kvety rozložené vo veľkom, potom prirodzený proces ohrevu vo vnútri „hromady“ povedie k hnilobeniu suroviny.

Je dôležité, aby boli púčiky celkom voľné, čo umožní zachovať normálnu cirkuláciu vzduchu.

Lieky musia byť chránené pred hmyzom. K tomu je pokrytá gázou, ktorá umožňuje "dýchanie".

Niekoľkokrát denne musí byť sedmikráska rozrušená a obrátená.

Teplota vzduchu počas sušenia by mala byť od 25 do 35 stupňov. Ak sa zhoršili poveternostné podmienky, nádoby v kvetoch by sa mali preniesť do domu a nakoniec vysušiť pri izbovej teplote.

Na sušenie celých stoniek harmančeka použite metódu viazania. Na tento účel sú zväzky tvorené zo surovín, ktoré sú potom zavesené v určitej vzdialenosti od seba na lane, hore nohami. Najlepšie miesto na sušenie harmančeka strapce je v podkroví tmavej miestnosti.

Sušenie prirodzeným spôsobom trvá približne 10-14 dní. Dobre vysušené kvety, keď sa trú medzi prstami, rozpadajú sa a stonky sa pri prestávke stávajú krehkými.

Ak nie je čas na sušenie liečivej suroviny, alebo nie na túto vhodnú miestnosť, môže sa harmanček sušiťpomocou elektrickej sušičky na zeleninu a ovocie .

Tráva alebo kvety sa rozprestierajú na mriežkach zariadenia a začínajú sušiť pri teplote 35 - 40 stupňov. Ak na prístroji nie je možnosť regulácie teploty, potom táto možnosť sušenia nie jeurobí.

Pozrite si video z kanálu „Rodina Kramarenko“. Slobodná matka “- sušená lekáreň harmančeka

Ako skladovať suché harmančeky

Skladujte sušené liečivé suroviny v lepenkových škatuliach alebo vreciach z ľanu. Ak máte v pláne použiť sklenené nádoby na skladovanie, potom si musíte pamätať jednu vec - tráva musí dýchať, takže namiesto tesného krytu by ste mali použiť list pergamenu.

Maximálna trvanlivosť lekárne lekárne je 1,5 roka

.