Domáce solenie mäsa alebo solenie mäsa doma.

Konzervovanie mäsa so soľou je v podstate zberom hovädzieho mäsa. Táto metóda bola použitá v tých dňoch, keď ľudia nemali chladničky a neboli v konzervárňach v bankách. Potom bola táto metóda vynájdená, keď sa kúsky mäsa husto treli soľou a dlho sa v nej skladovali.

Ide o veľmi jednoduchý a cenovo dostupný spôsob uchovávania a skladovania mäsových výrobkov. Ale soľ vytiahne všetku tekutinu z mäsa a výrobok sa stáva veľmi tvrdým a suchým. Spolu s kvapalinou prakticky všetky živiny, mikroelementy a vitamíny z mäsa miznú. A ak časť z nich zostane v mäse, potom sa v budúcnosti vymyjú vodou, v ktorej je mäso pred varením namočené.

Po mnoho rokov experimentovania s rôznymi druhmi mäsa dospeli ľudia k záveru, že niektoré z jeho druhov zostávajú po solení celkom chutné a užitočné. Ide hlavne o mastné bravčové a hovädzie hrudník s vrstvami tuku a spojivového tkaniva. Na to, aby sa zber mäsa uskutočňoval ako ponuka na hovädzie mäso a voňavé, malo by sa dodržiavať niekoľko všeobecných pravidiel:

  1. Solenie mäsa sa vykonáva pri teplote od 2 do 4 stupňov, čo je najjednoduchšie zabezpečiť v neskorej jeseni av zime.
  2. Solný roztok, ak je mäso solené za mokra, by mal mať koncentráciu od 19 do 25%. Čím je mäso ťažšie, tým vyššia je koncentrácia soľanky. Soľanka pred naliatím musí byť varená 10 minút a potom ju úplne vychladnúť.Je povolené použiť slabší fyziologický roztok (od 6 do 12%), ale takéto hovädzie mäso je uskladnené na krátky čas.
  3. Na zmäkčenie mäsa pri solení mokrým spôsobom sa nechá v slanom náleve dať nejaký cukor: 10 gramov na 1 liter kvapaliny.
  4. V prípade hovädzieho mäsa používaného v peci používajte iba kamennú soľ. V budúcnosti s ním posypte mäso až po úplnom chladení soľou.
  5. Aby si mäso zachovalo svoju červenú farbu a nebolo sivé, mala by sa soľ na suchú metódu solenia zmiešať s dusičnanom potravín. Na kilogram mäsa sa berie presne 6 gramov.

Zber domáceho hovädzieho mäsa umožňuje každému gazdincovi mať strategický prísun mäsa, z ktorého sa pripravujú nejaké pokrmy. Pred použitím v riadoch sa musí namočiť do studenej vody. Teplota kvapaliny nesmie prekročiť 12 stupňov. Namočte hovädzie mäso zo šišky na pätnásť hodín, pravidelne vymieňajte vodu v panve. Aj počet úprav vody je prísne regulovaný - to je päťkrát. Na rovnomerné namočenie mäsa je potrebné vymeniť vodu v takých intervaloch: 1 hodina, 2 hodiny, 3 hodiny, 6 hodín a 12 hodín - odpočítavanie je od samého začiatku procesu namáčania. Pred namočením hovädzieho mäsa, nakrájame na kúsky v 1-1,5 kg a vezmite 2-3 litre vody na každý taký kus.

Správne varené hovädzie mäso vyzerá veľmi elegantne, bez stôp plesní a hlienu. Vôňa dobrého prírodného mäsa, bez hniloby. Pickle, v ktoromsprávne varené mäso leží, má priehľadnú farbu a na jeho povrchu nie je žiadna pena ani zakalený film.

Solenie mäsa na prípravu domáceho kuracieho mäsa sa vyrába niekoľkými spôsobmi: suchými, mokrými a zmiešanými. Všetky metódy vyžadujú presnosť a výber dobrého mäsa, vhodné pre tento spôsob konzervovania.