Čierne ríbezle: opis bobúľ, užitočné vlastnosti a kontraindikácie.

Čierne ríbezle sú pravdepodobne najznámejšie a najobľúbenejšie bobule, s ktorými sú spojené spomienky na detstvo z lahodnej babičkovej marmelády, čo je právom považované za všeliek na prakticky všetky choroby.

Zloženie: čierne ríbezle Čas na záložku: Leto

A hoci od tej doby uplynulo veľa času a medicína dosiahla vo svojom vývoji fantastické výsledky, zdravé, šťavnaté a bohaté na vitamíny čiernych ríbezlí sú stále prvým liekom na prechladnutie, poruchy trávenia a liečbu anémie.

Foto. Čierne ríbezle.

Tento malý vytrvalý krík z čeľade Gooseberry je široko rozšírený v Európe, v centrálnej časti Ruska, na Sibíri, na Ukrajine, v Číne a na severe Mongolska. Rastlina rastie ako samostatné kríky alebo v plných húštinách v dolnej vrstve zmiešaných lesov, medzi pobrežnými húštinami riek, jazier a mokrých lužných lúk. Ríbezle kvitne a nesie ovocie najlepšie na zvlhčenej hliny.

Foto. Čierne ríbezle Bush.

Listy sú stopkaté, striedavé, 3 alebo 5 laločnatých listov s charakteristickou vôňou. Bush kvitne v máji, ružovo-biele alebo fialové kvety. Zrelé ovocie je malé guľovité čierne bobule, charakterizované miernou sladkokyslou chuťou.

Foto. Bobule čiernych ríbezlí.

Foto. Čierne ríbezle listy.

Čierne ríbezle obsahujú obrovské množstvo živín: provitamíny a vitamíny (skupiny C, B, E, A, K), cukry, organické kyseliny, esenciálne zlúčeniny, triesloviny, mikro a makroživiny. Ovocie rastliny sú tak vysoké v vitamínoch, najmä C, že na to, aby telo malo dennú normu, stačí jesť iba 30-40 plodov. Ovocie, odvar, šťava z čiernych ríbezlí - sú dobrým liekom na nedostatok vitamínov, žalúdočných vredov, gastritídy a iných ochorení tráviaceho systému. Ríbezle utierané cukrom dokonale zvyšuje hemoglobín. Okrem toho sa jeho bobule používajú ako účinné tonikum a vazodilatačné činidlo, terapeutické aditívum pri liečení dny, reumatizmu. Prospešné vlastnosti rastliny zahŕňajú jej schopnosť zlepšiť prácu kôry nadobličiek, znížiť cukor pri diabete a normalizovať krvný tlak. Ríbezle, ktoré patria k produktom racionálnej a zdravej výživy, sa úspešne využívajú na únavu, oslabenie imunitného systému, prevenciu rakoviny, prevenciu vzniku srdcových ochorení, aterosklerózy. Ríbezľový odvar má skorý hojivý, protizápalový, antibakteriálny účinok. Z mladých vetiev rastliny varí veľmi užitočný čaj s neuveriteľne príjemnou chuťou.

Foto. Čierne ríbezle sladké.

Ovocie, sušené listy, ríbezľové púčiky sa účinne používajú v kozmetike. Gruel jeho ovocia je najlepší spôsob, ako odstrániť pigmentové škvrny. Šťava na ríbezle sa používa na posilnenie nechtovej platničky. V ľudovejmedicína úspešne používa odvarov z pukov, listov a dokonca aj pobočiek rastliny na liečbu očných ochorení, dermatitídy. Infúzia suchých listov rastliny podporuje močenie, lieči choroby hrdla (bolesť hrdla (angína) a má mnoho ďalších liečivých vlastností.

Foto. Výnos veľkého čierneho ríbezľa Bush.

Voňavé, jemné listy čiernych ríbezlí sa používajú pri domácom konzervovaní. Konzervy opúšťajú sami, ktoré sa potom pridávajú do rôznych šalátov alebo na prípravu slaných omáčok.

Jedným slovom, výhody čiernych ríbezlí sú veľké, ale existuje nejaká škoda? O poškodení nehovoríme skôr o kontraindikáciách.

Niekoľko kontraindikácií čiernych ríbezlí zahŕňa niektoré ochorenia krvi a individuálnu neznášanlivosť. Nekontrolované použitie ríbezlí môže spôsobiť zvýšené zrážanie krvi. Okrem toho je kontraindikovaný u ľudí trpiacich vysokou kyslosťou a pacientov s hepatitídou. Rybíz nemôže jesť po infarkte a mŕtvici. Jeho použitie sa neodporúča ani tehotným ženám.

Ak sa viac či menej chápe čierny ríbezle s opisom a užitočnými vlastnosťami, potom vyvstáva otázka: ak je čierne ríbezle takým užitočným bobuľou, aké prípravky sa pripravujú na zimu? Pozrite sa na odpoveď na túto otázku v časti: recepty a prípravy na čierne ríbezle.