Butters: ako sušiť huby doma - sušené hríby na zimu

Po zozbieraní veľkého množstva húb ľudia začnú premýšľať o spôsoboch, ako ich zachovať v zimnom období. Olej môže byť nakladaný, mrazený a sušený. Sušenie je najlepší spôsob, ako skladovať, najmä ak objem mrazničky neumožňuje zmrazenie veľkých sérií húb. Správne sušený hríb si zachováva všetky vitamíny, živiny a chuťové vlastnosti. O všetkých spôsoboch sušenia húb doma, prečítajte si v tomto článku.

Zloženie: boletus Čas na záložku: Leto, jeseň

Maslati sú bežní, a to tak v európskej časti Ruska, ako aj na celej severnej pologuli. Obľúbeným miestom rastu sú slnečné okraje ihličnatých lesov. Tieto huby dostali svoje meno kvôli mastnej hnedej čiapke.

Obsah

 • 1Príprava húb na sušenie
 • 2Metódy sušenia oleja
  • 2.1Na trati
  • 2.2V sušičke nad sporákom
  • 2.3V ruských kachliach
  • 2.4V peci
  • 2.5V elektrickej sušičke
  • 2.6V leteckom priemysle
 • 3Ako skladovať sušené hríby

Príprava húb na sušenie

Maslaty majú pórovitú štruktúru. Keďže kapsuly absorbujú vodu veľmi rýchlo, neodporúča sa umývať huby pred sušením. Zvlášť znečistené miesta sa najlepšie utierajú vlhkou čistou handričkou.

Pred vysušením olej očistite. Ostrá nôž odstraňuje pokožkučiapky a vyčistené nohy. Toto čistenie je však časovo náročné a neovplyvňuje chuť produktu. Preto sa sami rozhodnite, či olej pred sušením úplne vyčistíte alebo nie.

Malé kotly sa úplne vysušia a veľké uzávery a nohy sa narezú na malé kúsky alebo doštičky.

Metódy sušenia oleja

\ t

Závit

Huby sú navlečené na hrubú šnúru alebo vlasec a umiestnené na plynový sporák alebo na čerstvom vzduchu na vetranom mieste. Hlavná vec je, že huby na "korálky" nie sú umiestnené tesne k sebe. Doba schnutia - 2 - 3 týždne.

V sušičke nad sporákom

Existujú špeciálne sušičky pre kachle, ktorých konštrukcia pozostáva zo sieťového rámu, ktorý je inštalovaný nad povrchom na vyprážanie. Sušenie v takejto sušičke trvá približne týždeň.

V ruských kachliach

Huby sa šíria na paletách a posielajú sa do teplej pece. Ak sa huby "syčú" a vlhkosť v nich peny, znamená to, že rúra je stále príliš horúca. Aby sa predišlo varu húb, musia sa odstrániť a nechať vychladnúť. Sušenie rúry trvá približne 4 dni.

V peci

Plechy na pečenie obložené voskovým papierom alebo fóliou. Na pripravený povrch rozotrite huby, najlepšie v jednej vrstve.

Sušenie v sušiarni zahŕňa niekoľko krokov:

 • Posilňovač by mal byť na začiatku niekoľko hodín zatlačený na teplotu 50 stupňov.
 • Potom sa teplota zvýši na 70 stupňov. Pri zvýšenej teplote hubysušené 30 - 50 minút.
 • V záverečnej fáze sa teplota opäť zníži na 50 stupňov a v tomto režime sa suší až do doby, kedy je pripravená.

S cieľom zabezpečiť jednotnejšie sušenie sa zásobníky s olejovými loďami pravidelne zamieňajú a huby sa otáčajú.

Na vetranie vzduchu v rúre udržujte dvierka po celú dobu sušenia pootvorené.

Vitaly Violin vo svojom videu rozpráva o tom, ako sušiť huby v rúre

V elektrickej sušiarni

Rezy húb sa ukladajú v jednovrstvových poschodiach. Podnosy na sebe, a zahŕňajú sušičku v režime "Huby". Ak zariadenie nie je vybavené takouto funkciou, nastavte teplotu manuálne na 60 stupňov. Pravidelne sa vymieňajú nádoby s hubami. Čas schnutia závisí od spôsobu rezania húb, ako aj od vlhkosti okolitého vzduchu. V priemere je to 12 - 20 hodín.

Pozrite si video z „Ezidri Master“ - Ako vyschnúť var v elektrickej sušičke?

V aerogrill

Maslata sú rozložené na mriežke v jednej vrstve. Malé huby je možné položiť na papier na pečenie tak, aby nezlyhali. Teplota v zariadení je nastavená na 70 - 75 stupňov a výkon ventilátora na maximálnu hodnotu. Tak, aby vlhký vzduch mohol ľahko vyjsť a huby sa nerozvaria, kryt konvekčnej rúry sa mierne otvorí. Doba schnutia je 2 hodiny.

Pozrite si video z kanálu "Nina S" - Ako sušiť huby v aerogrile

Ako uchovávať sušené hríby

Správne sušené kotly majújemná hubová príchuť a svetlohnedá alebo sivá. Pri stlačení laloku sa zlomia, ale nerozpadajú sa na prášok.

Sušené huby skladujte v sklenených nádobách pod dobre priliehajúcimi viečkami. Tiež pre skladovanie môžete použiť plátené tašky, ktoré sú pevne zviazané lanom. Skladovanie by malo byť suché a chladné.

Skladovateľnosť oleja je 2 roky.