Bitter wormwood: ako vysušiť trávu doma - zbierať a zbierať pelynky na zimu

Palina je trvalka, ktorá má pomerne málo odrôd, ale iba palina (Artemísia absínthium) má zázračné liečivé vlastnosti. Táto rastlina je široko používaná v tradičnej medicíne a varení.

Zloženie: palina Čas do záložky: Leto

Je možné rozlíšiť horké paliny od spoločného (Černobyľ) farbou kvetenstiev. Bitter tráva má žlté kvetenstvo, a Černobyľ bylina má zeleno-červené kvety, zhromaždené v jednom "latku".

Obsah

 • 1Kde nájsť palinu
 • 2Ako a kedy zbierať surové paliny
 • \ t
 • 3Ako vyschnúť trávu paliny
 • 4Použitie paliny
  • 4.1Pre absint
  • 4.2Pre kúpeľ
  • 4.3Pri varení
 • 5Ako skladovať palinu

Kde nájsť palinu

Ak sa obyčajné paliny nachádzajú takmer všade, je ťažké nájsť lekárske paliny. Hlavnými miestami rastu tohto závodu sú cesty, lesné okraje, lúky a polia. Tiež palina sa nachádza v blízkosti obytných budov, v pustatinách a skládkach.

Pozrite si video od Aleny Lavender - Zázračné vlastnosti paliny

Ako a kedy zbierať surové paliny

Zhromažďovať palinu z ekologicky znečistených miest: diaľnice, priemyselné závody a skládky odpadu z domácností.

Suché počasie počas obstarávania surovín - prísľubkvalitného sušeného výrobku. Tráva, odrezaná po daždi alebo predtým, ako rosa zostúpila, hnije.

Zber liečivých surovín vyrobených v období aktívneho kvitnutia, od júla do augusta. Väčšina živín obsahuje rastliny, ktoré práve začali kvitnúť. Pomocou noža, prerezávača alebo ostrých nožníc odrežte vrcholy rastlín s dĺžkou 25 až 30 centimetrov. Odporúča sa nezberať hrubé a hrubé stonky.

Ak je čas a túžba, potom môžete zbierať suroviny bez stoniek. V tomto prípade je žiaduce, aby sa zber listov vykonával dovtedy, kým kvitnú rastliny.

Po zbere sa palina nevypiera, ale iba vytriedi, odstráni sa zožltnuté a sušené výhonky.

Sergej Appolonov vo svojom videu povie o zbere horkého paliny

Ako vysušiť trávu paliny

Odobratá tráva by sa mala okamžite zaslať na sušenie. Na tento účel rozprestrite papier na rovný povrch, na ktorom je v malej vrstve položená palina. Miesto na sušenie musí byť suché a chránené pred slnečným žiarením. Predpokladom je tiež dobré vetranie. Niekoľkokrát denne musí byť tráva rozrušená a otočená. Priemerná doba schnutia prirodzeným spôsobom je 7 až 10 dní. Pripravenosť produktu je daná krehkosťou stoniek a rozptylom lístia do prášku, keď sa trie medzi prstami.

Sušenie paliny je možné aj v elektrických sušičkách na zeleninu a ovocie. Prístroj musí byť nastavený na teplotu vykurovania maximálne 45 stupňov. čassušenie je výrazne znížené a je 7 - 10 hodín.

Použitie paliny

Pre absint

Na prípravu vodky vodnej - absintu - používajte iba listy a kvety. Stonky obsahujú omnoho menšie množstvo éterických olejov, ktoré sú potrebné na prípravu tohto nápoja. Zber surovín sa najlepšie vykonáva v období kvitnutia alebo priamo pred ním.

Pozrite si video z kanála „Double Father Dimitri“ - Palina pre absint

Pre kúpeľ

Trsy trávy sa sušia púčikmi a počas kúpeľa sa umiestnia do parnej miestnosti. Vlhký horúci vzduch aktivuje uvoľňovanie éterických olejov a phytoncidov z paliny.

Na prípravu kúpeľov sa tráva varí vo vriacej vode a potom sa pridá do vody. 200 litrov vody potrebuje asi 200 gramov suchej trávy.

Pri varení

Na kulinárske účely sa zberá palina. Po vysušení sa listy rozomelú na prášok a použijú sa na posypanie mäsa a jedál z rýb.

Ako skladovať palinu

Suché paliny majú korenistú arómu a veľmi horkú chuť.

Sušené suroviny sa skladujú v nádobách z tmavého skla s pevne priskrutkovaným vekom. Ideálne na skladovanie plechoviek s vekom. Produkt úplne chráni pred slnečným žiarením, čo prispieva k zachovaniu najväčšieho množstva užitočných látok.

Skladovateľnosť suchého paliny je 1 - 2 roky, ale najlepšie je aktualizovať zásoby trávy ročne.