Banán - užitočné vlastnosti a kontraindikácie. Aké sú užitočné banány pre telo: zloženie a vitamíny.

Banán kultivuje ľudstvo už od staroveku. Podľa vedcov, jeho rodisko - ostrov Malay súostrovia. U ľudí, ktorí tam žili raz, banány slúžili ako doplnok k hlavným potravinám - rybám. Počas svojich ciest na tichomorských ostrovoch si starovekí obyvatelia udržali zásoby svojho obľúbeného ovocia a ďalej ich rozširovali.

Zloženie: Banán

Indovia považujú banán za ovocie raja. V skutočnosti bola chutná pochúťka priniesla z juhovýchodnej Ázie, ktorej povaha a klíma sa približujú ideálu. Podľa legendy miestnych obyvateľov, prví ľudia ochutnali banán, a nie jablko.

V mnohých teritóriách banány s významom a spotrebou obišli chlieb. V Ekvádore sa ročne konzumuje 73,8 kg na obyvateľa. Ak porovnáme, Rusi jedia len 7,29 kg. V Burundi je toto číslo 189,4 kg, potom Samoa, kde je o niečo menej - 85,0. Na Komoroch a na Filipínskych ostrovoch 77,8 a 40 kg.

B 100 gramov banánov 89 kcal.

V banánoch je veľa vitamínov, ale hodnota ovocia v draslíku. Sú v nich prírodné cukry: fruktóza, glukóza, sacharóza s vlákninou.

Vzhľadom na obsah proteínov v tryptofáne, ktorý sa premieňa na serotonín, banán zvyšuje náladu človeka, robí ho spokojnejším a uvoľnenejším.

Katecholamíny sú prítomné v banánovej buničine: serotonín, dopamín a mnohé ďalšie. atď., preto je užitočné jesť banány pre mnohé zápalové ochorenia: ústne sliznice, dvanástnikové vredy ažalúdka, s enteritídou, ako aj výživa pre deti.

Foto: Veľa banánov.

Je zaujímavé, že užitočnými vlastnosťami tohto južného ovocia je jeho schopnosť bojovať proti fajčeniu. Vitamíny B6 a B12 obsiahnuté v ňom, ako aj horčík a draslík pomôžu bývalému fajčiarovi vyrovnať sa s nikotínom.

Banány sú pre organizmus dobré, najmä pri aktívnej fyzickej práci a intenzívnej psychickej práci. Energia vo veľkých množstvách je to, čo banán môže dať osobe. Pár banánov je schopný nabiť telo po dobu 1,5 hodiny zvýšenej akcie.

Banány sa tiež odporúčajú pre diabetikov, hypertenzných pacientov a aterosklerózu. Prínos v chorých obličkách a pečeni. Zloženie banánov je také, že ich použitie odstraňuje opuchy, odstraňuje toxíny, znižuje zápal sliznice žalúdka a hladinu cholesterolu v krvi. Keď sa konzumuje, imunita sa posilní, nervy sa upokojia a spánok sa obnoví.

Foto: Banány na strome