Ako zmraziť huby na zimu - zmrazenie húb doma

V „tichom loveckom“ období sa mnohí pýtajú, ako zachovať celú úrodu húb. Mrazenie je skvelý spôsob, ako to dosiahnuť. Môžete zmraziť a lesné huby, a tie, ktoré ste si zakúpili v obchode alebo na trhu. Koniec koncov, každý vie, že v letnom období je cena húb oveľa nižšia.

Zloženie: huby Čas na záložku: Leto, jeseň

Biele huby, lišky, huby, hríbiky, hríbiky, hríbiky, šampiňóny a iné druhy húb sa doma zmrazujú. Všeobecný princíp zmrazenia je rovnaký pre všetky huby.

Obsah

 • 1Triedenie húb po zbere
 • 2Ako pripraviť šampiňóny na zmrazovanie
 • 3Metódy mrazenia húb na zimu
   \ t
  • 3.1Ako zmraziť surové huby
  • 3.2Ako zmraziť varené huby na zimu
  • 3.3Sušené huby
  • 3.4Huby pečené v mrazničkách
 • 4Teplota mrazenia a skladovateľnosť mrazených húb
 • \ t
 • 5Ako rozmraziť huby

Triedenie húb po zbere

Po prvé, huby sa triedia podľa štruktúry huby. Zároveň rozlíšiť:

 • vačnatci (hľuzovky, smrži);
 • lamelárny (napr. Russula);
 • tubulárne (ceps, hríbiky).

Je vhodnejšie zmraziť surové len výhodne rúrkovité (alebo alternatívne hubovité) huby. Vnútorná štruktúra uzáveruHuba je porézny povrch, ktorý pri varení absorbuje veľa kvapaliny, a preto budú huby pri rozmrazení vodnaté. Ak ste naozaj museli variť hubovité huby, potom by mali byť mierne vymačkané pred zmrazením.

Lamelárne druhy húb, ako napríklad huby, sa majú pred zmrazením variť.

Niekoľko druhov vačkovitých vačkov pred varom v mrazničke sa musí dobre prevariť a vyždímať.

Ako pripraviť huby na zmrazovanie

Po triedení húb sa vyberú najsilnejšie vzorky na následné zmrazenie.

Huby sa čistia nožom alebo hrubým štetcom: odstránia sa všetky nečistoty a lepkavé listy, spodná, špinavá časť nohy sa odreže.

Ak sú huby vybrané na ďalšie zmrazenie v surovej forme veľmi špinavé, mali by sa opláchnuť vodou, ale nemali by byť žiadnym spôsobom namočené. Potom sa musia starostlivo vysušiť papierovou utierkou.

Tie huby, ktoré plánujete variť, môžete bezpečne umyť pod tečúcou vodou bez toho, aby ste sa obávali, že absorbujú príliš veľa vlhkosti.

Metódy mrazenia húb na zimu

Ako zmraziť surové huby

Ako je uvedené vyššie, na tento spôsob zmrazovania sú vhodné len rúrkové huby. Ideálnou možnosťou by boli biele huby a ryšavky.

Malé huby sú zmrazené ako celok a veľké vzorky sú narezané doštičkami s hrúbkou 1-2 cm.

Ďalej sú huby rozložené na bytea niekoľko hodín čistite v mrazničke. Po zmrazení húb sa nalejú do vrecka na zmrazenie alebo vložia do nádob.

Pozri video z Lubov Kriuk - Ako zmraziť hríbiky

Ako zmraziť varené huby na zimu

Huby, ktoré sa vopred uvaria, sa musia najprv narezať. Potom sa ponoria do vriacej vody a varia sa 5 až 10 minút. Potom hodiť cedník na odtok prebytočnej kvapaliny. Po vychladnutí húb sa porcie rozdeľujú na jednorazové porcie a posielajú do mrazničky.

Vývar z varených húb sa znovu vypustí a z hríbov z hríbov a hríbov z osiky sa použijú na výrobu polievky.

Pozri video z kanálu "Chutné a srdečné" - Ako zmraziť huby na zimu

Vyprážané huby

Pre túto metódu sú vhodné rúrkové aj lamelové druhy húb. Huby sú narezané na plátky alebo doštičky. Potom položil na panvici s malým množstvom rastlinného oleja, a vyprážané až do zlatohnedej. Soľ a koreniny sa nepridávajú. Pečenie trvá asi 20 minút.

Táto mraznička je po rozmrazení úplne pripravená na použitie. Takýto huby možno pridať napríklad na vyprážané zemiaky alebo na šalát.

Huby pečené v mrazničkách

Ďalší spôsob - zmrazenie, predpečené v rúre, huby. Huby na to sú rozložené na plech bez pridania masla, a pečené až dopripravenosť. Potom sa vložia do sáčkov a odošlú do mrazničky na uskladnenie. Takéto huby majú obzvlášť výraznú chuť a vôňu pri rozmrazovaní.

Teplota mrazenia a trvanlivosť mrazených húb

\ t

Teplotný rozsah zmrazovania húb je -18 ° C. Ak je táto požiadavka splnená, huby môžu byť uskladnené v mrazničke po celú zimu.

Ako správne rozmraziť huby

Mrazené surové huby sa nechajú cez noc rozmraziť na spodnej polici chladničky a potom ďalšiu hodinu pri teplote miestnosti.

Predvarené huby nie sú rozmrazené, ale sú okamžite pridané do misky počas varenia.

Pozri video - Ako variť huby na zmrazovanie

Pozri video - Ako zmraziť šampiňóny