Ako zbierať seno na zimu - suchá tráva pre domáce zvieratá

Zvieratá, ako sú okrasné králiky a činčily, sa živia senom. Brikety sena je možné kúpiť v každom obchode so zvieratami, ale nie je lepšie, aby ste trávu zberali sami? Kvalita výrobku a jeho nutričná hodnota bude oveľa vyššia, s výhradou určitých pravidiel kosenia a sušenia trávy.

Zloženie: lúčne byliny Čas na záložku: Leto

Obsah

  • 1Ako a kedy kosiť seno
  • 2Ako vysušiť trávu
  • 3Ako určiť pripravenosť
  • 4Ako skladovať seno

Ako a kedy kosiť seno

Ak sa rozhodnete potešiť svojich štvornohých favoritov s „pravým“ senom, potom musíte správne kosiť. Najprv musíte určiť miesto zberu trávy. Lúka na zelenej tráve by mala byť mimo hraníc mesta, ďaleko od prašných a znečistených miest, ako sú diaľnice, továrne a skládky odpadu.

Ťažba sena začína po dostatočnom raste trávy, niekde v polovici júna. Strukoviny sú pokosené na začiatku procesu pučania a obilnín - na začiatku ušného kôry. Predtým, než začnete pracovať, musíte si prezrieť lúku, a uistite sa, že to nerastie také jedovaté rastliny ako cykuta alebo zimolez.

Základným nástrojom na zber sena je ručná ražňa alebo elektrický vyžínač. Kosačka na trávu kosí trávu v sene nefunguje, pretože drvírastliny v prachu.

Kedy je potrebné kosiť trávu? Práca by mala začať skoro ráno, až kým nebude rosa preč. Voda namastí rezný povrch nástroja a je oveľa ľahšie kosiť. Ráno sú tiež celkom chladné a prakticky neexistuje žiadny hmyz, ktorý by nasával krv. Aj počas rannej úrody trávnik má čas na sušenie na deň, čo neumožňuje, aby rosa, ktorá padla ďalšiu noc, ju pokazila.

Pri zbere trávy si vyberte slnečný suchý deň. Odporúča sa študovať predpovede počasia na niekoľko dní vopred, pretože tráva schne oveľa rýchlejšie na slnku. Mokré počasie nielen spomaľuje proces sušenia, ale tiež pomáha odstraňovať živiny.

Koste trávu vo vzdialenosti 6 až 7 centimetrov od zeme. Takýto šetrný spôsob rezania umožní po určitom čase zberať seno v rovnakej oblasti. Súčasne opätovné zhromažďovanie trávy na rovnakom mieste poskytuje výživnejšiu a užitočnejšiu prípravu.

Tatyana Sapronova vo svojom videu bude hovoriť o tom, ako sušiť seno doma pre činčily

Ako vysušiť trávu

Kosená tráva sa ponechá ležať v priehradke v prirodzených radoch - riadkoch. Počas dňa ju musíte niekoľkokrát otočiť. To možno vykonať pomocou rake alebo ručne, bez špeciálnych nástrojov. Vo večerných hodinách sa tráva zhromažďuje v hromádkach a ráno má opäť malú vrstvu na slnku. V závislosti od poveternostných podmienok a vlhkosti vzduchu môže proces sušenia trvať 2 až 7 dní.

Ak existuje možnosť umiestniť polosušené senopod baldachýnom je lepšie to urobiť. Takže ušetríte viac živín. Ak necháte seno vyschnúť na priamom slnečnom svetle, konečný produkt stratí časť bielkovín a karoténu, ale dostane vitamín D. Môžete rastliny vysušiť po častiach. Polovica sušené v tieni, aby sa krmivo viac výživovej hodnoty, a druhá časť na slnku doplniť telo zvieraťa s vitamínom D.

Malé objemy trávy možno sušiť vo zväzkoch, zavesiť na suché vetrané miesto alebo pod baldachýnom. Na urýchlenie procesu sušenia, v noci, možno do miestnosti priviesť trávové metly.

Pozrite si video z kanálu Lesnoy Khutor - Ako sušiť seno

Ako určiť pripravenosť

Seno vysokej kvality má zelenú farbu a na stonkách trávy je veľké množstvo listov. Ak, keď je seno lúč stlačený ručne, je to šumivý zvuk a časť stonky sa zlomí, potom je čas poslať ho do skladu.

Ako skladovať seno

Pripravené seno skladujte v chladných, suchých miestnostiach alebo vonku v kupkách sena. Zasklené balkóny alebo podkrovia môžu byť použité na skladovanie trávneho krmiva. Trávu môžete uložiť vo veľkom, v látkových vreckách alebo briketách.

Ako vytvoriť brikety zo suchej trávy, podrobne povie video z kanála „Králik v bane“ - výroba sena doma