Ako zbierať a sušiť ďatelina červená doma - zber ďateliny na zimu

Clover je známa bylina už od detstva. Mnohí z nás vyskúšali nektár ďateliny, vysali ho z ružových kvetov. Dnes ju mnohí vnímajú ako trávu trávnatú alebo dokonca ako burinu, ale v skutočnosti je ďatelina nielen vynikajúcou medovou rastlinou a krmivom pre domáce zvieratá, ale aj liečivou rastlinou, ktorá dokáže bojovať proti mnohým chorobám. Pre informácie o tom, ako správne zberať ďatelinu trávy pre zimu doma, prečítajte si tento článok.

Zloženie: ďatelina Čas na záložku: Leto

Obsah

  • 1Kde nájsť ďatelinu
  • 2Ako a kedy zbierať
  • 3Ako sušiť kvety
  • 4Ako vyschnúť lístie
  • 5Ako skladovať sušené ďateliny

Kde nájsť ďatelinu

Existuje mnoho odrôd ďateliny. Farebnosť pukov rastliny môže byť červená, biela, menej často pestré. Na lekárske účely a vo varení sa najčastejšie používa červený ďatelina. Patrí do rodiny strukovín a rastie vo veľkom počte na lúkach, poliach, po riekach a cestách. Často sa táto rastlina nachádza na horských zelených svahoch. Clover je možné pestovať aj vo vašom súkromnom pozemku.

Ako a kedy zbierať

K výberu miesta zberu surovín je potrebné pristupovať veľmi zodpovedne. Malo by to byť čisté miesto, najlepšie v hĺbke lesa, vzdialené od ciest a skládok, ako aj výrobných podnikov.

Zelená hmotnosť ďateliny sa zberá v máji predtým, ako začne kvitnúť. Listy sa zbierajú oddelene, okamžite sa odlomia od stonky.

Kvetenstvo roztrhne počas aktívneho kvitnutia, keď sú puky úplne rozkvitnuté. Červený ďatelina začína kvitnúť od júna a končí v auguste až septembri, takže je dosť času na zber surovín. Počas odberu sa odporúča odtrhnúť hlavy kvetenstvo dvojicou zelených listov.

Na výlet v lese si vyberte slnečné a suché počasie. Ak hojná rosa vypadla v dopoludňajších hodinách, potom ďatelina by mala byť odobratá nie skôr ako obed, ako vlhká rastlina bude sušiť hnedé počas sušenia a stratí všetky jeho prospešné vlastnosti.

Andrey Varenikov vo svojom videu povie, ako si vybrať správny ďatelinu

Ako sušiť kvety

Zozbierané hlavy ďateliny sa umiestnia na palety alebo sitá v jednej vrstve. Miesto na sušenie by malo byť suché, dobre vetrané a dosť tmavé, pretože užitočné vlastnosti trávy sa odparujú pôsobením slnečného svetla. Ideálne pre sušenie podkrovia.

V počiatočnom štádiu bude treba ďatelinu aspoň raz denne pretrepávať. Po dôkladnom upevnení kvetov možno tento postup vynechať.

Ak poveternostné podmienky nedovoľujú kvety vyschnúť na čerstvom vzduchu, je možné použiť elektrickú sušičku na zeleninu a ovocie. Aby ste to urobili, položte na mreže hlavy kvetov a rovnomerne ich rozdeľujte. Zariadenie nastavuje teplotu ohrevu 40 stupňov asušené na pripravenosť. Toto sušenie bolo rovnomernejšie, palety sušičky pravidelne menia miesto. Kvety úplne vyschnú za 6-7 hodín.

Irina Bozhko vo svojom videu rozpráva o recepte na prípravu čaju z kvetov červeného ďateliny

Ako vyschnúť lístie

Zelené listy sušia v tieni pod baldachýnom a rozprestierajú sa v malej vrstve tak, aby rýchlejšie vysychali. Pred sušením nevyčistite suroviny.

Ak je vonkajšia vlhkosť vysoká, najlepšou možnosťou by bolo vysušiť trávu elektrickou sušičkou pri teplote 40 stupňov alebo v rúre. Aby sa listy v sušiarni udržali suché, teplota ohrevu by mala byť nastavená na minimálnu hodnotu a dvierka zostali po štvrťroku pootvorené. Po 2 - 3 hodinách sú listy ďateliny úplne suché.

Ako skladovať sušené ďateliny

Farebné hlavy sa skladujú v sklenených nádobách, kartónových krabiciach alebo papierových vreciach. Hlavná vec je chrániť výrobok pred vlhkým vzduchom a slnečným svetlom.

Zelený ďatelina pred uskladnením sa rozomelie na prášok a uskladní v nádobách z tmavého skla. Pri varení sa takéto korenie používa pri pridaní akéhokoľvek prvého, druhého chodu, ako aj pečiva.