Ako správne zozbierať a vysušiť nechtík na zimu - zbieranie nechtíka doma

Nenáročný nechtík často zdobí chaty. Mnohí ľudia však túto ročnú rastlinu čeľade Aster vysádzajú nielen na dekoratívne účely, ale aj preto, aby boli schopní pripraviť liečivé suroviny na zimu. Úroda nechtíka nie je ťažká, ale vyžaduje dodržiavanie niektorých pravidiel, ktoré pomôžu zachovať všetky liečivé vlastnosti tejto rastliny.

Zloženie: kvety nechtíka Čas do záložky: Leto

Obsah

  • 1Ako a kedy zbierať nechtík
  • 2Ako osušiť nechtík
  • 3Ako určiť pripravenosť
  • 4Ako uložiť nechtík

Ako a kedy zbierať nechtík

Na lekárske a kozmetické účely zbierajú kvitnúce puky nechtíka. Vo farmaceutických zbierkach však možno nájsť aj nechtík s prídavkom listov a stoniek. To sa vykonáva najmä s cieľom zachrániť liečivé suroviny, pretože práve kvetenstvo má skutočne liečivé účinky. Pre prípravu vysoko kvalitných surovín doma je lepšie zbierať kvety.

Suroviny sa vyrábajú počas obdobia kvitnutia rastliny. V nechtíka je pomerne dlhá a trvá od polovice júna do septembra. Je dôležité zbierať silné kvetenstvo, ktoré práve kvitlo.

Úroda sa vykonáva za suchého slnečného počasia, prednostne bližšie k večeri. To je spôsobené tým, že v týchto hodinách rosa úplne zmizne aj z rastlín, ktoré sa nachádzajú vtieňov.

Púčiky sú narezané ostrými nožnicami alebo ručne odrezané. Je dôležité, aby ste nepoškodili kôš pri odbere kvetu na samotnom podklade. Je lepšie nebrať kontaminované a poškodené kvety, pretože je prísne zakázané umývať suroviny pred sušením.

Je potrebné zbierať nechtík v nádobe so širokým dnom, a ak je nádoba plná, maximálne 4 až 5 cm, poslať kvetinové koše na sušenie. V čase, keď je potrebné začať sušenie najneskôr 4 hodiny po odbere.

Pozrite si video z kanálu „Netradičná tradičná medicína“ - Calendula: vlastnosti, použitie, kontraindikácie

Ako sušiť nechtík

Najlepšie je sušiť kvetenstvo prirodzeným spôsobom, usporiadať ich obyčajnou vrstvou na listy obyčajného papiera alebo na rošty. Je prísne zakázané používať novinové listy ako podstielku, pretože tlačiarenská farba je dosť toxická.

Miesto na sušenie by malo byť teplé, suché a spoľahlivo chránené pred vystavením slnečnému žiareniu. Musíte sa tiež postarať o dobré vetranie. Pohodlné použitie pre sušenie lekárskych poplatkov podkrovia a verandy.

V prvých troch dňoch sa púčiky musia otáčať raz denne. Ak sa sušenie vykonáva na mriežkach alebo mriežkach, tento krok možno preskočiť.

Celková doba schnutia na vzduchu trvá približne 1,5 týždňa.

Ak poveternostné podmienky neumožňujú sušenie nechtíka prirodzeným spôsobom, potom sa na záchranu môže dostať moderná sušička zeleniny a ovocia. nechtíkumiestnite na rošty sušičky a zapnite zariadenie v režime "Sušenie bylín" s teplotou ohrevu 40 stupňov. Ak váš sušič nemá termostat a jeho teplota sušenia je oveľa vyššia ako táto hodnota, potom nie je možné suroviny riadne vysušiť, pričom sa dodržiava maximálne množstvo užitočných látok.

Použitie plynového sporáka je tiež veľmi nežiaduce, pretože tento prístroj neumožňuje prísne kontrolovať teplotný režim.

Ako určiť pripravenosť

Dobre vysušené kvety nechtíka sa pri stlačení rozpadajú na veľké drobky. Ak trenie trávy medzi prstami vedie k jej mletiu na prášok, potom to signalizuje, že puky sú prehnané.

Ako uchovávať nechtík

Suché liečivé materiály sa skladujú v suchých a prednostne chladných miestnostiach. Kapacity by mali spoľahlivo chrániť trávu pred slnečným svetlom. Môžu to byť kartónové krabice alebo poháre z tmavého skla.

Calendula si zachováva všetky svoje užitočné vlastnosti počas 1 roka za predpokladu, že je riadne uskladnený.